Ekologia w firmie

Zużywaj mniej! Wybieraj ekologiczne produkty!

Ile papieru toaletowego i ręczników do rąk zużywa się dziennie w firmie? Oczywiście – to zależy od tego, ile osób korzysta z łazienek i toalet, jednak śmiało można stwierdzić że sporo. Miejsce pracy wymaga zachowania odpowiednich standardów, dzięki którym wszyscy mają zapewnione bezpieczeństwo i higienę, w związku z tym niezbędne jest wyposażenie łazienek i toalet w dobrej jakości produkty.

Dzisiaj podpowiemy, jak można w prosty (i niedrogi) sposób zapewnić pracownikom i gościom maksymalny komfort, a jednocześnie sprawić, że wpływ na środowisko będzie mniejszy – zachęcamy do lektury i sprawdzenia naszych rekomendacji. Zastanowimy się też, czy faktycznie papiery toaletowe z makulatury są ekologiczne i jakie produkty wybierać, by były bezpieczne i przyjazne środowisku.

Zanim jednak przedstawimy konkretne rozwiązania – zastanówmy się nad tym, w czym właściwie tkwi problem. Z pewnością nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której w toalecie publicznej (w firmie, instytucji czy innym obiekcie) są zwykłe rolki papieru, np. na zwykłych wieszakach (lub – o zgrozo – postawione na parapecie czy kaloryferze). Korzystanie z nich nie jest ani higieniczne, ani przyjemne. Każdy użytkownik toalety bierze taką rolkę do ręki, aby oderwać dowolną ilość odcinka. Co to oznacza? To, że na każdej rolce ląduje niezliczona ilość bakterii, papieru zużywa się dużo więcej niż trzeba, rolki są często zakurzone, zawilgocone i po prostu brudne. Ze zwykłych wieszaków rolki papieru często spadają na podłogę, więc nadają się tylko i wyłącznie do wyrzucenia i wymienienia na nową.

Papier toaletowy dla firm

“Zwykły” papier toaletowy w łazienkach publicznych to nie tylko niski poziom higieny, ale też o wiele większe zużycie. A im większe zużycie, tym większy ślad węglowy i więcej odpadów!

Wniosek: papieru zużywa się bardzo dużo, toaleta nie zapewnia bezpieczeństwa (przenoszenie się bakterii i innych drobnoustrojów), użytkownicy nie czują się komfortowo.

O tym, że im więcej zużywamy, tym mamy większy negatywny wpływ na planetę chyba nie trzeba tłumaczyć. Większe zużycie to większe zapotrzebowanie i większa produkcja, a więc zużycie wody, energii elektrycznej i wyższy ślad węglowy (transport!). Co więc można zrobić?

Optymalnym rozwiązaniem do toalet firmowych i innych tego typu miejsc (o wyższym natężeniu ruchu) są specjalnie zaprojektowane dozowniki i podajniki, wraz z artykułami higienicznymi, których jakość przekłada się na niższe zużycie, przy zachowaniu pełnego komfortu.

Jak to działa?

  • Dozowniki wydzielają odpowiednią ilość papieru – przeprowadzono szereg badań i eksperymentów, na ich podstawie ustalono jakiej wielkości odcinki powinny być wydzielane, by zapewnić higienę i komfort. Oczywiście każdy może pobrać więcej listków, jednak bezsprzecznie zmniejsza się w taki sposób zbędne zużycie.
  • Szczelne obudowy chronią wkład (papier toaletowy czy ręcznik do rąk) przed zabrudzeniem, wilgocią i… kradzieżą. Papier nie ma możliwości przypadkowego wypadnięcia na podłogę, jest zawsze idealnie czysty.
  • Systemy dozowania dobiera się w zależności od rodzaju łazienki – inne systemy są do miejsc o dużym natężeniu ruchu, nieco inne do toalet o mniejszej ilości użytkowników. Bardzo ważne jest więc odpowiednie dobranie dozowników i wkładów – dzięki temu, można zmniejszyć zużycie nawet o kilkadziesiąt procent!
  • Dozowniki to urządzenia, które służą bezawaryjnie przez wiele lat, dlatego warto wybrać te wysokiej jakości.
  • Dużym krokiem w stronę zmniejszenia wpływu na środowisko jest fakt, że dozowników nie trzeba kupować – można je po prostu wypożyczyć (i to za darmo). Producenci zadbali o to, by były one zaprojektowane w taki sposób, by pasowały wyglądem do łazienek w każdym stylu – dzięki temu, nawet po całkowitym remoncie łazienek i toalet, nie trzeba ich wymieniać (ponadczasowy design – jesteśmy na TAK).
Systemy dozowania dla firm

Dobrze dobrane systemy dozowania i wydajne papiery to mniejsze zużycie nawet o 40% i… ukłon w stronę środowiska naturalnego

Dodatkowo koniecznie trzeba zaznaczyć, że systemy dozowania są po prostu jedynym bezpiecznym rozwiązaniem – zapewniają idealną czystość (użytkownik dotyka tylko jednego odcinka papieru czy ręcznika – tego, z którego będzie korzystał!).

Papier toaletowy dla ekologicznej firmy – jaki wybrać?

Czy wiesz, że tradycyjne rolki papieru mają zazwyczaj ok. 18 – 25 metrów długości? Co więcej, często produkowane są tak, by wyglądały na większe, niż są w rzeczywistości. Papiery toaletowe do dozowników mają ścisły nawój na rolkach, hurtowo pakowane są w specjalny sposób tak, aby maksymalnie wykorzystać kubaturę transportu.

Obalmy mit: “papier z makulatury jest bardziej ekologiczny niż ten z celulozy”.

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że zmniejszenie zużycia papieru celulozowego i wybieranie papieru z makulatury jest niezbędne, by ratować lasy. To jeden z powszechnych mitów, który trzeba w prosty sposób wyjaśnić i obalić.

Europejski przemysł papierniczy (mowa o fabrykach z branży związanej z przetwórstwem celulozy) nie tylko pozyskuje materiał z legalnych źródeł, ale jednocześnie wspiera zarówno odnowę, jak i rozbudowę lasów. W zakładach produkcyjnych wdrożone są wyśrubowane polityki zrównoważonego rozwoju, fabryki podlegają bardzo rygorystycznym kontrolom, muszą spełniać szereg przepisów – produkty od takich producentów są nie tylko dobrej jakości, z wyselekcjonowanej celulozy, ale przede wszystkim masz pewność, że powstają w poszanowaniu obszarów leśnych, z surowców pozyskanych z własnych źródeł. Informacje o tym, czy papier toaletowy jest ekologiczny znajdziesz na opakowaniach – zwracaj uwagę na to, czy znajdują się na nich certyfikaty (np. Ecolabel, PEFC, A Way of Life).

Zrównoważona gospodarka leśna

Wybieraj produkty produkowane z surowców z legalnych źródeł, pozyskiwanych z troską o środowisko, od producentów dbających o zalesienia

Pamiętaj!

  • Zrównoważona gospodarka leśna to taka, w której na jedno wycięte drzewo sadzone jest kilka innych.
  • Drzewa przeznaczone do wycinki to te, które ze względu na swoją wielkość przysłaniają młode drzewka, hamując tym samym ich swobodny wzrost.
  • Przemysł i branża papiernicza są jednymi z najbardziej ekologicznych segmentów na rynku – to m.in. dzięki nim obszar terenów leśnych wzrósł o kilkadziesiąt procent w ciągu ostatnich 50 lat!
  • O tym, że papier toaletowy jest ekologiczny świadczą certyfikaty – sięgaj tylko po produkty opatrzone ogólnoświatowymi certyfikatami PEFC, FSC i innymi.
  • Fabryki o zrównoważonej polityce dążą do sukcesywnego zmniejszania zużycia wody i energii oraz zmniejszenia emisji CO2.

A jak jest w przypadku papierów z makulatury? Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej – oczywiście bezsprzecznie ważna jest troska o segregowanie odpadów i ich recykling, jednak trzeba pamiętać o tym, że w przypadku wytwarzania papieru toaletowego nie do końca jest tak, jakbyśmy chcieli.

Zbiór, przewóz, magazynowanie i selekcja makulatury już wiąże się z dużym śladem węglowym. Uzyskana masa musi zostać oczyszczona, następnie odbarwiona i wybielona środkami chemicznymi. Z jednej strony, papier makulaturowy powstaje z przetworzonych surowców, z drugiej jednak należy pamiętać, że współczesne fabryki przetwarzające celulozę osiągają o wiele lepsze wyniki jeśli chodzi o zużycie wody czy energii. Ponadto, papier toaletowy celulozowy jest o wiele lepszy jakościowo, a co za tym idzie – jest dużo bardziej wydajny, zużywa się go mniej (co oznacza rzadszy transport, mniejszą ilość odpadów). Celuloza dobrze rozpuszcza się w wodzie i w przeciwieństwie do makulatury nie stanowi zagrożenia dla kanalizacji, co w przypadku łazienek o dużym natężeniu ruchu jest bardzo istotne – każda awaria wymaga użycia np. specjalistycznej, silnej chemii do udrażniania rur.

Papiery toaletowe z makulatury nie sprawdzą się w łazienkach, w których bezpieczeństwo i higiena muszą iść w parze z estetyką i komfortem. Zazwyczaj są szorstkie i sztywne, mogą wywoływać podrażnienia delikatnej skóry. Dużym problemem są działania producentów nastawionych przede wszystkim na zysk – oprócz praktyk tj. skracanie długości odcinków, luźnego nawijania na rolki można spotkać się np. z mieszaniem najtańszych, niewiadomego pochodzenia materiałów z masą makulaturową, co jest nie tylko nieetyczne, ale i niebezpieczne. Najtańsze papiery się rozrywają, potrzebna jest bardzo duża ilość, by wykonały swoje zadanie – co oczywiście znów przekłada się na kolejne zakupy, kolejny transport itd. Taki papier ma niewiele wspólnego z prawdziwą ekologią – zużywa się go dużo więcej, trzeba go kupować więcej i częściej (a każda paczka jest przecież pakowana w folię), wybiela się go preparatami, które pozostają w wodzie.

Mały krok o dużym znaczeniu

Mamy nadzieję, że coraz więcej z nas dostrzeże istotę opisanego wyżej problemu, zwłaszcza że to właśnie takich artykułów jak papier toaletowy czy ręczniki do rąk zużywa się w firmach ogromne ilości. Im większą uwagę będziemy przykładać do takich rzeczy, tym więcej zrobimy dla naszej planety. Pomijając już aspekt finansowy – zmiana nawyków i przyzwyczajeń zakupowych przynosi ogromne korzyści. Pomyśl, ile mniej śmieci (choćby worków foliowych, w które pakowane są artykuły higieniczne) będzie wywożonych z firm, jeśli byłyby one wyposażone w systemy dozujące. Ile artykułów by się nie marnowało?

Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji lub potrzebujesz pomocy w doborze właściwych produktów – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci tak wyposażyć firmę, żeby Twoje cykliczne zakupy w pełni zaspokajały potrzeby pracowników, gości i personelu, ale by były optymalne i o jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne.

Napisz do nas i dowiedz się, co możesz zrobić>>