Ekologia w biznesie

EKO czyli jaki? – portret świadomego przedsiębiorcy

Dbałość o losy naszej planety przestała być dla wielu z nas zjawiskiem zupełnie obojętnym. Nic dziwnego, skoro od lat toniemy w śmieciach, a naukowcy coraz głośniej biją na alarm, ostrzegając przed działaniami, które sukcesywnie niszczą Ziemię.

Dziś wiele się mówi o konieczności wzięcia odpowiedzialności za zdewastowane środowisko, czyli – krótko mówiąc – za błędy i zaniedbania poprzednich pokoleń. Świadomość rosnącego zagrożenia powoduje stopniowy wzrost postaw proekologicznych. O tym, jak dbać o środowisko w zaciszu własnego domu, uczą się już dzieci w szkole podstawowej. Dziś zastanowimy się jednak co zrobić, by być EKO nie tylko w miejscu zamieszkania, ale również i w miejscu pracy, bo to tam bardzo często spędzamy znaczną część naszego dnia.

Wybieraj świadomie – wybieraj EKO!

Wydaje się, że najprostszą drogą do przysłużenia się środowisku naturalnemu jest wybór produktów ekologicznych i to od tego można zacząć zmiany w swoim przedsiębiorstwie. Dziś nie ma już problemu z dostępem do innowacyjnych rozwiązań. Wystarczy jedynie zapoznać się z bogatą ofertą produktów i usług, a przede wszystkim – wybrać świadomie. Współcześnie zachowanie najwyższych standardów nie wiąże się już zazwyczaj z większymi kosztami. Co więcej – można kupować zdecydowanie mniej, przyczyniając się m.in. do obniżenia śladu węglowego związanego z transportem, czy zmniejszenia produkcji odpadów. Wybór produktów odpowiednio certyfikowanych, w opakowaniach nadających się do recyklingu to podstawa w przedsiębiorstwach XXI wieku i jeden z głównych celów współczesnego EKO przedsiębiorcy.

EKO przedsiębiorca:

  • Wykorzystuje materiały ekologiczne w swoim przedsiębiorstwie
  • Dokonuje świadomych wyborów, stawiając na innowacyjne technologie i rozwiązania, sprzyjające ochronie środowiska
  • Stawia na jakość, a nie na ilość

Ekologiczny przedsiębiorca

Czerp korzyść z rozwiązań ekologicznych!

EKO przedsiębiorca to osoba, która nie tylko wykorzystuje w swojej pracy artykuły ekologiczne, ale również i czerpie zyski z ekologicznych rozwiązań. Tak, to prawda. Sam zdziwisz się, ile można zaoszczędzić, zmieniając stosowane dotychczas produkty i rozwiązania, ale przede wszystkim mentalność i utrwalone od lat przyzwyczajenia. Można drukować dwustronnie, lub stosować inne nośniki informacji, bez konieczności zapisywania ich na kartkach papieru, można sortować odpady, zainwestować w sprzyjające środowisku artykuły przemysłowe (jak chociażby automatyczne podajniki papierów czy mydła), można dbać o wykorzystanie wody adekwatne do rzeczywistych potrzeb pracowników, można starać się o dofinansowania np. na termomodernizację, czy pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.… Pomysły można wręcz mnożyć w nieskończoność. A co najważniejsze – początkowo poczynione inwestycje, wrócą się wielokrotnie w postaci niższych rachunków i mniejszych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. EKO przedsiębiorca nie tylko przyczynia się do poprawy warunków naturalnych, ale potrafi z postawy prośrodowiskowej wygenerować spore zyski również i dla swojej firmy.

EKO przedsiębiorca:

  • Jest świadomy korzyści, jakie mogą przynieść rozwiązania proekologiczne
  • Czerpie zyski z zastosowania w przedsiębiorstwie rozwiązań przyjaznych planecie, na której żyjemy
  • Dąży do osiągnięcia wysokich standardów, poprzez zastosowanie produktów i usług przyjaznych dla środowiska

Dziel się swoją wiedzą!

Wreszcie dochodzimy do jednego z najważniejszych aspektów funkcjonowania EKO przedsiębiorcy. Mowa tu mianowicie o aktywnym uczestnictwie w szeroko pojętej branży EKO, co może się przejawiać np. w produkcji lub sprzedaży ekologicznych produktów czy usług. Rynek już jakiś czas temu otworzył się na działania proekologiczne, a wzmożony popyt warunkuje rosnącą podaż w tym właśnie zakresie. EKO przedsiębiorca, którego głównym celem jest produkcja lub dystrybucja przyjaznych środowisku towarów i usług jest zorientowany w nowoczesnych technologiach ekologicznych. Pełni on również poniekąd funkcję edukacyjną, przybliżając swoim odbiorcom produkty i działania, sprzyjające ochronie środowiska, w którym wszyscy żyjemy.

EKO przedsiębiorca:

  • Aktywnie uczestniczy w branży EKO, poprzez sprzedaż produktów i usług przyjaznych środowisku
  • Pełni funkcję edukacyjną wśród odbiorców swoich towarów i usług

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dołączenie do przedsiębiorców odpowiedzialnych za naszą planetę może być trudne i czasochłonne. Nic bardziej mylnego! Czasem wystarczy tylko zrobić pierwszy krok – zmienić swoją postawę i utrwalone nawyki, by poruszyć lawinę pozytywnych zmian w przedsiębiorstwie. A stąd już niewiele brakuje do uzyskania miana EKO przedsiębiorcy – odpowiedzialnego i świadomego własnej roli w kreowaniu jakości życia wielu następnych pokoleń.