Papiery toaletowe i ręczniki do rąk to podstawowe wyposażenie każdej firmowej łazienki i toalety. Zużywamy ich każdego dnia ogromne ilości, dlatego warto zastanowić się jakie wybrać, by jak najbardziej zminimalizować wpływ na otaczający nas świat. Jedna mała zmiana może mieć ogromne znaczenie i to na kilku płaszczyznach. Sięgając po artykuły higieniczne trzeba sprawdzić, czy są one w całym cyklu życia bezpieczne dla środowiska, w jakich warunkach powstają i jak pozyskiwane są surowce wykorzystywane do produkcji.
Dzisiaj pod lupę weźmiemy wyposażenie łazienek i toalet – jakie artykuły higieniczne dla firm wybrać, aby móc nazwać to “odpowiedzialną decyzją”?
Tak – jest możliwa, aczkolwiek wszystko zależy od producenta, jego misji i podejścia do biznesu. Na szczęście coraz więcej firm dostrzega konieczność podejmowania konkretnych działań i proekologicznych inicjatyw, modernizuje swoje zakłady produkcyjne i łańcuchy dostaw tak, aby zminimalizować negatywne dla środowiska skutki i kreować w ten sposób nową, lepszą dla planety i nas wszystkich rzeczywistość.
Odpowiedzialni przetwórcy celulozy pozyskują ją tylko z legalnych źródeł (na co oczywiście mają potwierdzające ten fakt międzynarodowe i niezależne certyfikaty). Na miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone są kolejne, a wszystkie obszary leśne prowadzone są zgodnie z wyśrubowanymi procesami i zasadami, nadzorowanymi przez odpowiednie organy.
Warto zwrócić uwagę na jeden z mitów – makulaturowe papiery toaletowe (te szorstkie, “najtańsze”) wcale nie muszą być ekologiczne ani przyjazne dla środowiska. Dzieje się tak dlatego, że są one mało wydajne (trzeba ich kupować znacznie więcej), nie zawsze zapewniają idealną higienę (z pewnością kojarzycie ich przykry zapach – bierze się on stąd, że makulatura często leży długo na hałdach i nastąpił w nich proces gnilny), a brak higieny z oczywistych względów nie jest eko. Co więcej, papiery makulaturowe słabo rozpuszczają się w wodzie i często powodują zatykanie się kanalizacji, a to z kolei wiąże się z koniecznością usuwania zatorów silnymi środkami chemicznymi. Niska jakość i wydajność to częstsze zakupy i więcej śmieci – tego już komentować nie trzeba.
Dla firm polecane są przede wszystkim systemy dozowania – im więcej osób korzysta z toalety i łazienki, tym bardziej niezastąpione są dozowniki z wkładami. Jak to działa? Zamiast zwykłego wieszaka w toalecie umieszcza się dozownik, który zapobiega wypadaniu rolki papieru, jego marnotrawieniu i pobieraniu w zbyt dużych ilościach.
Tak samo w przypadku ręczników do rąk – dozownik wydaje “listek po listku”, a jeden odcinek dobrej jakości ręcznika papierowego bez problemu wystarczy do osuszenia rąk. W tym miejscu warto wspomnieć o polecamy krótkie wystąpienie Pana Joe Smith’a, które miało miejsce na jednej z konferencji TEDx – porusza on bardzo ważny temat, związany z ogromnym zużyciem papierowych materiałów eksploatacyjnych. Warto zastanowić się, czy sami pamiętamy o poprawnym wycieraniu rąk. Czasem warto zadać sobie pytanie – czy naprawdę potrzebujemy 3 czy 5 odcinków ręcznika, by osuszyć dłonie?
Warto dodać, że dozowników do papieru i ręczników nie trzeba kupować – firmy oferują ich wynajem za darmo>> na czas określony w umowie (po zakończeniu współpracy dozowniki służą dalej u kogoś innego). To nie tylko oszczędność na jednorazowych zakupach, ale też oczywista korzyść wynikająca z korzystania ze sprzętów przez wiele lat.