Zainteresowanie stanem środowiska naturalnego stale rośnie i na całe szczęście coraz więcej osób wprowadza do swojej codzienności zmiany, które mają na celu jedno – sprawienie, że świat będzie mniej zanieczyszczony, bezpieczniejszy i zdrowszy. Nasza świadomość wzrasta, coraz częściej analizujemy skład produktów, zwracamy uwagę na ich opakowania, rezygnujemy z artykułów plastikowych, staramy się nie produkować śmieci. Dzisiaj zastanowimy się, co możemy zrobić w swoich firmach, by świat stał się lepszym miejscem do życia – zachęcamy do lektury.
W 2020 roku będzie modne wszystko to co jest zdrowe, bezpieczne, wege i zero waste. Firmę, dla której ekologia jest ważna, rozpoznać będzie można w każdym aspekcie jej działalności – od organizację pracy, przez funkcjonowanie i wygląd biura, po obecność w mediach społecznościowych i w innych działaniach marketingowych.
Koniecznie zobacz też EKOKALENDARZ 2020»»
Sam wizerunek to nie wszystko – w ślad za nim muszą iść konkretne działania, które faktycznie przynoszą wymierne korzyści dla środowiska. Wdrażanie zmian w małych firmach często jeszcze wzbudza obawy – przedsiębiorcy obawiają się o to, że będą narażeni na dodatkowe koszty. Jak jest naprawdę? Oczywiście pewne decyzje i zmiany mogą rzutować na budżet, jednak nie można zapominać o jednym – konsumenci są coraz bardziej świadomi i coraz więcej osób deklaruje gotowość do zapłacenia więcej za produkty ekologiczne lub usługi firm, które prowadzą politykę proekologiczną.
Co więcej, kolejne marki rozwijają swoje strategie CSR i zamiast oferowania produktów stawiają na usługi. Dzieje się tak z prostego powodu – o wiele łatwiej jest pozyskać lojalnego klienta, jeśli zaspokoimy jego potrzeby w szerszym aspekcie. Sprzedając towary warto umożliwić klientom zwrot opakowań lub ich ponowne uzupełnienie. Przykładów można mnożyć, najważniejsze jest jednak wpasowanie się w potrzeby swoich odbiorców, dla których ideologia zero waste jest szczególnie bliska.
Branża e-commerce rozwija się w błyskawicznym tempie – kupujemy online bez wychodzenia z domu, zamówione towary dostajemy pod wskazany adres, nie stoimy w kolejkach, oszczędzamy czas i pieniądze. Jako konsumenci mamy mniej problemów, ale czy jest to w zgodzie z naturą?
Niekoniecznie. Towar zamawiany online musi zostać dodatkowo zabezpieczony (zazwyczaj folią bąbelkową lub innymi wypełniaczami z tworzyw sztucznych) i musi pokonać drogę pod wskazany adres, co z kolei rzutuje na ślad węglowy. Są jednak sposoby, by sklepy internetowe były przyjazne środowisku – coraz więcej firm decyduje się na ekologiczne opakowania i wypełnienia paczek (np. papierem pochodzącym z recyklingu) – na takie kroki zdecydowało się już wiele marek, które wytyczają nowe ścieżki innym firmom.
Oprócz zmian w profilu działalności i wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań, będących ukłonem w stronę świadomych konsumentów, niezwykle ważna jest codzienność w biurze i firmie. Możliwości jest bardzo wiele, poniżej znajdziesz najprostsze pomysły na zmiany w miejscu pracy, dzięki którym Twój biznes stanie się przyjazny dla otaczającego nas środowiska.
Odpowiedzialne zakupy – prowadząc firmę jesteś zmuszony kupować wiele rzeczy i artykułów codziennego użytku. Wybieraj odpowiedzialnie! Znajdź dostawcę ekologicznego papieru do drukarek (niebielonego, wykonanego w 100% z papieru z recyklingu, posiadającego certyfikaty). Zamiast plastikowych segregatorów postaw na ekologiczne pudełka do segregacji dokumentów, teczki zrobione z makulatury czy artykuły piśmiennicze, których produkcja i utylizacja nie jest szkodliwa dla środowiska.
Przemyślane drukowanie – ograniczenie druku bywa kłopotliwe, zwłaszcza jeśli pracownicy są przyzwyczajeni do codziennego korzystania z drukarki. Postaraj się wprowadzić konkretne zasady – co można drukować, kiedy drukować jednostronnie, jak przechowywać pliki w „chmurze”. Z pewnością wielu twoich partnerów biznesowych i klientów przychylnym okiem spojrzy na faktury elektroniczne i ograniczenie korespondencji tradycyjnej do minimum.
Wyposażenie kuchni i łazienek – Twoim obowiązkiem jako pracodawcy jest zapewnienie zespołowi odpowiednich warunków higienicznych, a więc środków czystości i higieny tj. mydła, płyn do naczyń, papier toaletowy czy ręczniki do rąk. Jeśli chcesz prowadzić ekologiczny biznes – koniecznie zwróć uwagę na wyposażenie łazienek firmowych, kuchni i innych pomieszczeń socjalnych. Nie oznacza to, że musisz kupić nieprzyjemny w dotyku, szorstki szary papier. Obecnie dostępne są miękkie, białe produkty, produkowane z celulozy pochodzącej z recyklingu, dostarczane w opakowaniach bezpiecznych dla środowiska. Bardzo dobrym pomysłem jest wyposażenie łazienek w dozowniki i podajniki, które redukują zużycie papieru czy ręcznika – użytkownik pobiera listek po listku, czyli dokładnie taką ilość, jaka jest mu potrzebna. Dozowniki zapobiegają też przypadkowemu rozwijaniu się rolek i chronią je przed kurzem.
Wybierz również mydła, płyny i inne środki czystości, które nie posiadają parabenów, substancji szkodliwych dla środowiska, w opakowaniach które można przetwarzać ponownie. Więcej informacji o wyposażeniu łazienek i toalet znajdziesz TUTAJ»»
Oszczędzaj energię, zapewnij dobre oświetlenie – wymiana tradycyjnych żarówek na ledowe to nie tylko ukłon stronę środowiska, ale również sposób na realne oszczędności w firmie (czy wiesz, że świetlówki zużywają nawet 5 razy mniej energii niż zwykłe żarówki?). Do tego nawyk wyłączania światła tam, gdzie się z niego nie korzysta oraz wyłączanie urządzeń z prądu – to nic nie kosztuje!
Segregacja odpadów – o tym już chyba nie trzeba nikomu przypominać. Segregacja śmieci to jedna z podstawowych czynności, ale jako przedsiębiorca musisz zadbać o to, by jak najbardziej ułatwić ją swoim pracownikom. Zadbaj o wygodne w codziennym użytku kosze do segregacji, odpowiednio je oznacz, przygotuj krótki opis dla każdego z nich.
Catering? Zamawiaj posiłki w ekologicznych opakowaniach. W dzisiejszych czasach powszechne już jest zamawianie gotowych posiłków do miejsc pracy. Niestety, rzadko jeszcze zwraca się uwagę na to, jak są one dostarczane. Zmorą są opakowania styropianowe, które w Polsce nie są poddawane recyklingowi (w naszym kraju nie stosuje się takich technologii), dlatego zdecydowania większość z nich trafia po prostu na wysypisko śmieci.
Lepiej jest wybrać posiłek w opakowaniu plastikowym, które wrzuci się po zużyciu do odpowiedniego pojemnika. A idealnym rozwiązaniem jest znalezienie firmy cateringowej, która dostarcza żywność w biodegradowalnych, w 100% bezpiecznych dla środowiska opakowaniach.
Mówiąc “zysk z natury” mamy na myśli przede wszystkim coraz lepszy świat, a nie tylko korzyści finansowe. Zmiana nawyków i codzienne, odpowiedzialne decyzje przyczyniają się do poprawy kondycji środowiska naturalnego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz prowadzić zrównoważony biznes – dołącz do nas! Razem możemy więcej!
Skontaktuj się z nami, opowiedz o swoich sposobach na prowadzenie ekologicznej firmy i odbierz certyfikat odpowiedzialnego przedsiębiorcy.
Znajdziesz nas również na FACEBOOK i LINKEDIN – do zobaczenia!