Ludzie produkują śmieci w zatrważającym tempie i w ogromnych ilościach. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym wzrasta ilość odpadów, również tych które są wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska. Czy wiecie, że na samym Oceanie Spokojnym pływa gigantyczne wysypisko, które waży więcej niż 43 tysiące samochodów i ma powierzchnię pięciokrotnie większą niż nasz kraj?
To pływająca wyspa, składająca się z prawie 2 bilionów kawałków przeróżnych plastików. ONZ oszacowało, że każdego roku przez śmieci w oceanach i morzach ginie aż 1 milion zwierząt… Brzmi strasznie, prawda?
Zanieczyściliśmy nie tylko wody, ale i lądy – coraz większe sterty śmieci i niepotrzebnych rzeczy trafia do lasów, na dzikie wysypiska lub jest palone w domowych piecach, przez co niebezpieczne związki trafiają również do atmosfery i zanieczyszczają glebę.
Tworzywa sztuczne rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat, a podczas procesu wydzielają wiele toksycznych substancji, które przenikają do gleby i wód gruntowych.
Z kolei raz wyprodukowane szkło praktycznie nigdy nie ulegnie rozkładowi – pamiętaj o tym wrzucając słoik czy butelkę do zwykłego kosza! Co ważne jednak – może być ono przetwarzane nieskończoną ilość razy, dlatego tak ważna jest staranna selekcja odpadów i oddzielanie rzeczy szklanych od innych.
Papierowe rzeczy rozkładają się szybciej, jednak z nimi jest również ogromny problem. Na przykład wszechobecne w miastach bilety autobusowe rozłożą się szybciej niż plastik (ok. 3 – 4 miesiące), jednak proces ten wydłużają znajdujące się na nich paski magnetyczne i farba. Za każdym razem, gdy sięgniesz w kiosku po gazetę pamiętaj, że jedno wydanie popularnej gazety to koniec dla aż 4000 drzew!
Poniżej znajdziesz inne przykłady śmieci i czas, jaki potrzebny jest do ich całkowitego rozkładu. Warto mieć to na uwadze codziennie, zwłaszcza podczas zakupów.
Gdyby każdy człowiek codziennie zwracał uwagę na swoje wybory i podejmował rozsądne decyzje – śmieci byłoby na świecie coraz mniej. Im więcej jednak kupujemy, tym bardziej destrukcyjny wpływ mamy na środowisko. Dotyczy to praktycznie wszystkich aspektów naszego życia – wszystkie przedmioty, którymi się otaczamy, powstają w przeróżnych fabrykach i zakładach, pokonują wiele kilometrów zanim trafią do rąk odbiorcy.
A wystarczy tak niewiele! Dbanie o środowisko nie jest ani trudne, ani drogie, ani uciążliwe – wystarczy wyrobić kilka prostych nawyków! Poniżej znajdziecie listę zasad, których przestrzeganie nie wymaga wiele wysiłku, a będzie swoistą i cenną cegiełką w odbudowie naszej planety.