UE opakowania nowe regulacje

Nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące opakowań!

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają na celu ograniczyć ilość odpadów powstających w Unii i sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Wymogi ujęte w rozporządzeniu to również krok w stronę pobudzenia rozwoju gospodarki o zamkniętym obiegu.

Co się zmieni? Przede wszystkim to, że opakowania będą musiały być bezpieczne w całym cyklu życia i zrównoważone, a więc nadające się do recyklingu. Ponadto rozporządzenie ma za zadanie ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych i niektórych rodzajów opakowań jednorazowych oraz wyznaczyć cele ponownego użycia. Warto też dodać, że jednym z zadań przyjętych przepisów jest również zminimalizowanie ilości substancji potencjalnie niebezpiecznych (np. tzw. wieczne chemikalia). To zaostrzenie wymogów związanych z substancjami stosowanymi w opakowaniach, zwłaszcza w tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

  • Przepisy mają zmniejszyć ilość opakowań – o 5% do 2030 roku, o 10% do 2035 roku i o 15% do 2040 roku.
  • Od 1 stycznia 2030 roku niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych będą zakazane. Należą do nich opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, a także opakowania na pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier).
  • Zakaz obejmie też miniaturowe opakowania na przybory toaletowe i bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości).
  • Wszystkie opakowania będą musiały spełniać surowe kryteria, aby mogły być recyklingowane (nie dotyczy lekkich opakowań z drewna, korka, tekstyliów, gumy, ceramiki, porcelany lub wosku).
  • Minimum 90% jednorazowych plastikowych i metalowych butelek i pojemników na napoje (do 3L) mają być zbierane oddzielnie, np. poprzez systemy kaucyjne.

Wielokrotne używanie opakowań na żywność i napoje

Nowe przepisy odnoszą się również do celów w zakresie ponownego używania opakowań napojów alkoholowych i bezalkoholowych (z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, napojów spirytusowych), transportowych i sprzedażowych oraz opakowań zbiorczych. Warto podkreślić, że również końcowi dystrybutorzy napojów będą zobligowani do umożliwienia konsumentom korzystania z własnych pojemników i opakowań.

Do 2030 roku sprzedaż min. 10% wszystkich produktów ma być w opakowaniach wielokrotnego użytku.