Nie marnuj wody!

Polacy masowo marnują wodę – przez nierozsądne jej używanie każdego dnia przepadają jej setki litrów! To bardzo poważny problem, zwłaszcza teraz – w czasach suszy. Czy wiecie, że całkowite zasoby wody pitnej są w Polsce trzy razy mniejsze niż średnia europejska? I stale się zmniejszają!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu susze w Polsce występowały co kilka lat. Obecnie nawet co roku borykamy się z tym problemem. W tym roku nie tylko opady są bardzo rzadko (i skąpe), ale też nie było śnieżnej zimy. Można się więc spodziewać, że ziemia w okresie letnim stanie się przesuszona, co pociągnie za sobą poważne konsekwencje…

Opłaty za wodę są stosunkowo niewielkie w porównaniu z kosztami, jakie ponosimy korzystając z energii elektrycznej czy gazu. Być może dlatego w społeczeństwie tak rzadko spotyka się osoby, które na co dzień liczą się z każdą kroplą i zwracają uwagę na to, by jak najbardziej ją oszczędzać. Woda jest nielimitowana i “tania” dla konsumentów, przez co tak mało się ją szanuje.

Wyniki badań naukowców nie napawają optymizmem – wraz ze wzrostem liczby ludności, zmianami zachodzącymi w środowisku i degradacją przyrody zasoby wody pitnej (która stanowi jedynie 1% światowych zasobów wody) może się skończyć już w 2050 roku! Stale malejące zasoby powodują z kolei wzrost kosztów pozyskania wody, co jest ogromnym problemem dla wielu (zwłaszcza najbiedniejszych) krajów na świecie.

Woda pitna, która jest niezbędna do życia, to nie to samo co woda słodka. Ludziom potrzebna jest woda czysta, a ta stanowi ułamek wód słodkich. Czysta woda słodka jest zatem niezwykle deficytowa.

W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym zużywa się średnio 26% wody na codzienną toaletę, 15% do zrobienia prania, 10% do zmywania naczyń, 6% do sprzątania i aż 30% do spłukiwania toalety. Trzyminutowe mycie zębów (bez zakręcania kranu) to aż 15 litrów wody, z czego realnie potrzebny jest niewielki ułamek (do przepłukania ust i szczoteczki). Jak widać, nawet niewielkie zmiany w przyzwyczajeniach przyniosą realne efekty i tysiące litrów zaoszczędzonej wody tygodniowo.

Oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę na co dzień?

  • Planując prysznic podstaw wiaderko, by to do niego (zamiast do kanalizacji) spłynęła zimna woda – możesz ją wykorzystać do podlania kwiatków, spłukania toalety i wielu innych czynności.
  • Podczas mycia zębów, rąk czy twarzy – zakręcaj kran. Te kilka minut to kilkadziesiąt litrów wody każdego dnia.
  • Wodę po ugotowaniu makaronu, ziemniaków czy warzyw użyj np. do podlania roślin (odcedź jedzenie i odstaw wodę do ostygnięcia).
  • Nie myj samochodu (a nawet również rowerów) koło domu – korzystaj z myjni, która przetwarza wodę. To ważne również ze względu na używaną do mycia chemię – spłukana wężem piana zanieczyści glebę, rośliny.
  • Kupując sprzęt AGD zwracaj uwagę na to, czy ma system oszczędzania wody i jest energooszczędny. Podobnie z bateriami łazienkowymi, toaletą – zawsze wybieraj sprzęt i urządzenia, które są tak zaprojektowane, by jak najbardziej oszczędzać wodę.
  • Zawsze zapełniaj pralkę czy zmywarkę przed włączeniem.
  • Łap deszczówkę – zainstaluj beczkę pod rynną do zbierania wody, którą wykorzystasz do podlania roślin w ogrodzie.
  • Rośliny w ogrodzie podlewaj wczesnym rankiem i późnym popołudniem – temperatura jest wtedy niższa, dzięki czemu woda nie będzie szybko parować.
  • Oszczędzaj energię elektryczną – każda elektrownia zużywa miliony litrów wody do chłodzenia. Im mniej prądu zużywamy, tym niższe jest zapotrzebowanie elektrowni na wodę.
  • Sprawdzaj instalację i urządzenia, reaguj natychmiast po zauważeniu wycieku wody czy nieszczelności.