Są miejsca, w których czystość i higiena odgrywają kluczową rolę – szpitale, hotele, szkoły czy instytucje, w których każdego dnia spotykają się setki osób, a każde zaniedbanie może być katastrofalne w skutkach. Zdrowie i życie ludzi jest najważniejsze, dlatego tak istotny jest reżim sanitarny w obiektach publicznych. Odpowiedni poziom czystości i higieny można osiągnąć tylko przy użyciu profesjonalnej chemii do sprzątania. Czy w tym obszarze jest miejsce na ekologię? Już sama nazwa “chemia do sprzątania” nie brzmi zbyt optymistycznie, ale jak jest naprawdę?
W tym artykule postaramy się wskazać aspekty, na które trzeba zwracać uwagę wybierając środki do mycia, czyszczenia i dezynfekcji. Ekologiczne produkty to nie są jedynie te zamknięte w kartonowych opakowaniach czy oznaczone listkiem – to ogromny obszar, na który składa się mnóstwo elementów. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadkach kiedy na jednej szali stoi życie i zdrowie, na drugiej troska o środowisko. Przyjrzymy się też producentom środków czystości i działań, jakie podejmują by zminimalizować wpływ na otaczający nas świat.
Pamiętaj! Im lepszy, skuteczniejszy środek czystości wybierzesz, tym dłuższą żywotność zapewnisz czyszczonej powierzchni. Jest to krok w stronę ochrony zasobów, mniejszej ilości śmieci na wysypiskach!
Ekologiczne środki czystości – to musisz wiedzieć
Kiedy produkt jest przyjazny dla środowiska? Przede wszystkim wtedy, gdy przez cały swój cykl życia (od pozyskania surowców do jego produkcji, po utylizację) ma minimalny wpływ na otoczenie. Wybierając chemię do sprzątania (zwłaszcza profesjonalnego) zwracaj uwagę na:
- certyfikaty ekologiczne (Ecolabel, FSC, PEFC, Blue Angel, Nordycki Łabędź i inne. Więcej o certyfikatach i ich znaczeniu możesz przeczytać TUTAJ>>)
- rodzaj opakowania i możliwości, jakie daje Twój dostawca lub sam producent (np. opcja zwrotu opakowań po zużytych środkach w ramach systemu recyklingu i zamknięcia obiegu)
- skład produktu – staraj się dowiedzieć jak najwięcej o tym, jak skomponowany jest skład i czy receptury spełniają normy)
- rodzaj produktu – staraj się sięgać po koncentraty, których zużywa się mniej a więc i rzadziej kupuje
- skuteczność – producenci informują o skuteczności potwierdzonej badaniami. Pamiętaj, że im lepiej i skuteczniej działa dany środek, tym zużyjesz go mniej przy gwarancji doskonałych efektów sprzątania.
Zobacz bezpieczne, certyfikowane środki do przątania
Co może robić producent środków czystości, by dbać o środowisko?
- Wdrożyć system odbioru i odzysku opakowań, w ramach którego są one odbierane od użytkowników, gruntownie czyszczone, wykorzystywane ponownie lub poddawane recyklingowi. W ten sposób można bardzo zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypiska.
- Tworzyć produkty w postaci koncentratów – środki czyszczące i chemia do sprzątania jako koncentraty to mniejsze zużycie, rzadszy transport (niższy ślad węglowy), oszczędność miejsca w magazynach, mniejsza ilość odpadów.
- Zaprojektować taką technologię dozowania, dzięki której jest niemożliwe przedozowanie środka (zużywamy go tylko tyle, ile naprawdę jest konieczne do wykonania danego zadania).
- Współpracować z producentami surowców o wysokiej biodegradowalności, pozyskiwanych z legalnych źródeł, spełniających wszystkie wyśrubowane wymogi środowiskowe.
- Optymalizować zakłady produkcyjne np. stawiając na wykorzystywanie energii słonecznej, wdrażając rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków czy utylizacji odpadów.
Jeśli szukasz ekologicznej chemii do sprzątania, przyjaznych naturze środków czystości – ZAJRZYJ TUTAJ>>