Ecolabel

Certyfikat Ecolabel – co musisz o nim wiedzieć?

Europejski kwiatek – brzmi przyjemnie, prawda? Z pewnością widziałeś go na wielu produktach. Czy wiesz, co on właściwie oznacza? Czy warto sięgać po artykuły, na których widnieje logo Ecolabel? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje – miłej lektury!

Od 1992 roku producenci, usługodawcy czy dystrybutorzy mogą starać się o uzyskanie certyfikatu Ecolabel dla swoich produktów. Otrzymanie „Margerytki” jest traktowane jako wyróżnienie i oznacza, że oznaczone nią artykuły spełniają określone kryteria unijne ekologiczne i użytkowe. Przyznawany jest w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 roku w sprawie oznakowania ekologicznego dla poszczególnych grup wyrobów.

Certyfikat Ecolabel jest wiarygodny i kompleksowy.

Na jakich produktach możesz szukać symbolu Ecolabel? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – na takich, po które warto sięgnąć! Symbol Ecolabel uzyskać mogą jedynie producenci spełniający określone normy i którzy poddali audytowi cały proces powstawania produktów.

System Ecolabel obejmuje aż 23 grupy wyrobów (poza lekami, żywnością i napojami), m.in. środki czystości, produkty higieniczne i detergenty, farby i lakiery, pralki, lodówki i inny sprzęt AGD i RTV.

Certyfikat Ecolabel fakty

Pozytywna ocena cyklu życia produktu

Aby dany produkt otrzymał certyfikat Ecolabel musi być oceniony cały jego cykl życia i jego wpływ na środowisko naturalne. Rygorystycznym badaniom poddaje się następujące etapy:

  • wydobycia/pozyskania surowców – np. wydobycie ropy naftowej, wpływ na tereny leśne, uprawa roślin czy hodowla zwierząt,
  • produkcji (zarówno produktu, jak i opakowania) – emisja zanieczyszczeń, zużycie zasobów oraz dostarczenie produktów do konsumentów,
  • użytkowania – zużycie energii i innych surowców niezbędnych do użytkowania produktu, efektywność energetyczna,
  • zakończenia żywotności produktu – wpływ utylizacji na środowisko, poziom trudności w naprawie i możliwość recyklingu.

Znaki ekologiczne na opakowaniach są sygnałem dla konsumentów, że powstają w warunkach, które nie zagrażają środowisku, produkowane są z bezpiecznych dla natury (a więc i ludzi) komponentów, nie zawierają szkodliwych substancji. Warto znać najważniejsze ekooznaczenia i zwracać na nie uwagę podczas zakupów.