Cały grudzień to czas, w którym kupujemy więcej produktów i niestety często zapominamy o umiarze. Chcemy podarować naszym bliskim prezenty, dzieciom zabawki, kolegom z pracy drobne upominki. Wszystkie pięknie zapakowane, ozdobione wstążeczkami i etykietkami. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma ten szał zakupowy na stan naszej planety?
Zatrzymajmy się na chwilę. Zastanówmy się, jak możemy sprawić, że to Boże Narodzenie i cały okres świąteczny będzie lepsze, nie tylko dla nas samych i naszych rodzin, ale również dla otaczającego nas świata.
W okresie przedświątecznym można odnieść wrażenie, że wielu ludzi wpada w amok i zachowuje się tak, jakby wszystkie sklepy miały być pozamykane na zawsze w dniu Wigilii. Szał zakupowy odnosi się nie tylko do supermarketów i galerii, ale również sklepów internetowych. Pamiętajcie jednak, że zakupy w sieci wiążą się z dostawą – kurierzy w okresie przedświątecznym pokonują miliony kilometrów, co nie jest bez znaczenia dla środowiska.
Sytuacja patowa? Niekoniecznie. Jeśli chcesz zminimalizować negatywny wpływ na naszą planetę – zrób zakupy w jednym miejscu. Z pewnością znajdziesz sklep online, w którym za jednym razem kupisz wszystkie (a jeśli nie to na pewno większość) prezentów dla bliskich. W ten sposób będziesz odpowiedzialny za dostarczenie tylko jednej paczki, a nie kilkunastu. Resztę rzeczy postaraj się kupić stacjonarnie, w pobliskiej galerii lub sklepach.
Szykując listę prezentów warto zwrócić się w stronę naszych polskich producentów. Ceny produktów mogą być nieco wyższe niż chińskich odpowiedników, ale masz pewność polskiej jakości, starannego wykonania z dobrych materiałów. A przy okazji wspierasz rodzime biznesy, które często przegrywają ze sprowadzanymi masowo bublami z dalekiego wschodu.
Pamiętaj, że każdy prezent generuje śmieci – zwracaj uwagę na informacje o sposobach pakowania artykułów.
Bardzo wiele sklepów internetowych wprowadziło już jako standard ekologiczne wypełnienia paczek i opakowania produkowane z materiałów z recyklingu.
Temat prezentów jest jak rzeka… Pamiętaj jednak o kilku prostych zasadach:
I pamiętaj – najlepszymi prezentami są zawsze te robione własnoręcznie!
Jeszcze niedawno powszechne było przekonanie, że sztuczna choinka jest bardziej ekologiczna od żywego drzewka – wskazywano na fakt, iż jest to jednorazowy zakup oraz ochronę lasów przed eksploatacją. O ile z drugim stwierdzeniem można się było zgodzić (jeszcze kilka lat temu było bardzo niewiele wyspecjalizowanych plantacji), o tyle pierwszy argument jest bardzo dyskusyjny. Owszem, teoretycznie choinkę sztuczną można kupić raz i przybierać ją przez kilkadziesiąt lat, jednak czy tak w rzeczywistości się dzieje? Niekoniecznie. Badania pokazują, że konsumenci nawet każdego roku kupują nowe drzewko (głównie z powodów zmieniających się trendów, ale i z powodów praktycznych – mniejszej/większej ilości miejsca po zmianie mieszkania, pojawienia się w rodzinie dziecka lub zwierzaka itd.). Co więcej – sztuczna choinka przestaje być ekologiczna od razu po przekazaniu jej projektu do produkcji, podczas której zużywane są cenne zasoby naturalne i energia, a podczas procesu emitowany jest szkodliwy dwutlenek węgla!
Sztuczne choinki stają się również odpadem, który nie podlega recyklingowi. Stworzona jest z elementów wykonanych z różnych surowców, a ich oddzielenie i ponowne przetworzenie jest praktycznie niemożliwe. Sztuczne drzewka są dodatkowo pakowane i zabezpieczane w paczkach przed zniszczeniem podczas transportu.
A jak to jest w przypadku żywych drzewek? Pierwsze skojarzenie jest zazwyczaj jedno – żywe choinki wiążą się z wycinką lasów, ale to jeden z mitów. Zrównoważona polityka leśna obejmuje m.in. kontrolowane wycinki niektórych obszarów (np. pod liniami wysokiego napięcia) i prowadzona jest pod ścisłą kontrolą. Najważniejsze jednak jest to, że obecnie zdecydowana większość choinek pochodzi ze specjalnych plantacji, a każda z nich podczas wzrostu absorbuje obecny w powietrzu dwutlenek węgla!
Ponadto żywe choinki rozkładają się samoistnie bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na środowisko!
Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup żywego drzewka w donicy, dbanie o niego podczas świąt i wysadzenie w odpowiednim czasie. W ten sposób choinka będzie zachwycać nie tylko w jedno Boże Narodzenie, ale później przez kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat!
W Święta Bożego Narodzenia pragniemy szczęścia dla naszych bliskich – rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Życzymy pomyślności, serdeczności i spełnienia marzeń. A czy wiesz, że zarówno szczęście, zdrowie i marzenia krążą i zależą od jednego? Tak, nigdy nie będziemy szczęśliwi, jeśli będziemy chorzy. Nie spełnimy swoich marzeń, jeśli nie będziemy mieli gdzie. Dlatego z całego serca pragniemy, by te święta stały się momentem refleksji – co jeszcze możemy zrobić, by ratować naszą planetę, nasz dom przed zniszczeniem i destrukcją.
A co z postanowieniami noworocznymi? Oczywiście, że mamy!