Ekologiczne Boże Narodzenie – czy to możliwe?

Cały grudzień to czas, w którym kupujemy więcej produktów i niestety często zapominamy o umiarze. Chcemy podarować naszym bliskim prezenty, dzieciom zabawki, kolegom z pracy drobne upominki. Wszystkie pięknie zapakowane, ozdobione wstążeczkami i etykietkami. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma ten szał zakupowy na stan naszej planety?

Zatrzymajmy się na chwilę. Zastanówmy się, jak możemy sprawić, że to Boże Narodzenie i cały okres świąteczny będzie lepsze, nie tylko dla nas samych i naszych rodzin, ale również dla otaczającego nas świata.

Zakupowe szaleństwo – o czym pamiętać kupując prezenty?

W okresie przedświątecznym można odnieść wrażenie, że wielu ludzi wpada w amok i zachowuje się tak, jakby wszystkie sklepy miały być pozamykane na zawsze w dniu Wigilii. Szał zakupowy odnosi się nie tylko do supermarketów i galerii, ale również sklepów internetowych. Pamiętajcie jednak, że zakupy w sieci wiążą się z dostawą – kurierzy w okresie przedświątecznym pokonują miliony kilometrów, co nie jest bez znaczenia dla środowiska.

Sytuacja patowa? Niekoniecznie. Jeśli chcesz zminimalizować negatywny wpływ na naszą planetę – zrób zakupy w jednym miejscu. Z pewnością znajdziesz sklep online, w którym za jednym razem kupisz wszystkie (a jeśli nie to na pewno większość) prezentów dla bliskich. W ten sposób będziesz odpowiedzialny za dostarczenie tylko jednej paczki, a nie kilkunastu. Resztę rzeczy postaraj się kupić stacjonarnie, w pobliskiej galerii lub sklepach.

Szykując listę prezentów warto zwrócić się w stronę naszych polskich producentów. Ceny produktów mogą być nieco wyższe niż chińskich odpowiedników, ale masz pewność polskiej jakości, starannego wykonania z dobrych materiałów. A przy okazji wspierasz rodzime biznesy, które często przegrywają ze sprowadzanymi masowo bublami z dalekiego wschodu.

Pamiętaj, że każdy prezent generuje śmieci – zwracaj uwagę na informacje o sposobach pakowania artykułów.

Bardzo wiele sklepów internetowych wprowadziło już jako standard ekologiczne wypełnienia paczek i opakowania produkowane z materiałów z recyklingu.

Temat prezentów jest jak rzeka… Pamiętaj jednak o kilku prostych zasadach:

 • Kupuj tylko to, co naprawdę uważasz za potrzebne. Wybieraj odpowiedzialnie – zamiast plastikowego gadżetu może lepiej kupić książkę? Zamiast grających zabawek na baterie – drewniane klocki lub książkę o tematyce ekologicznej?
 • Staraj się zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych, najlepiej w bliskiej okolicy (do których możesz podejść pieszo). Miej na uwadze, że każda paczka zamówiona online wiąże się z koniecznością jej dodatkowego zapakowania, przetransportowania z magazynu do paczkomatu, dojazdami ludzi i dodatkową energią. Zakupy online są o wiele bardziej niekorzystne dla środowiska pod względem śladu węglowego!
 • Sprawdzaj certyfikaty i oznaczenia produktów, które chcesz kupić. Wybieraj te oznaczone ekologicznymi certyfikatami, które uznają dany artykuł jako bezpieczny dla środowiska.
 • Kupuj u sprzedawców, którzy zwracają uwagę na ekologię i spakują twoje zamówienie w bezpieczny dla środowiska sposób.
 • Z opakowań na prezenty korzystaj wielokrotnie (z większych arkuszy papieru możesz wyciąć kawałki do spakowania małych upominków).

I pamiętaj – najlepszymi prezentami są zawsze te robione własnoręcznie!

Ekologiczne prezenty

Choinka piękna jak las – czy tradycja świątecznego drzewka może być EKO?

Jeszcze niedawno powszechne było przekonanie, że sztuczna choinka jest bardziej ekologiczna od żywego drzewka – wskazywano na fakt, iż jest to jednorazowy zakup oraz ochronę lasów przed eksploatacją. O ile z drugim stwierdzeniem można się było zgodzić (jeszcze kilka lat temu było bardzo niewiele wyspecjalizowanych plantacji), o tyle pierwszy argument jest bardzo dyskusyjny. Owszem, teoretycznie choinkę sztuczną można kupić raz i przybierać ją przez kilkadziesiąt lat, jednak czy tak w rzeczywistości się dzieje? Niekoniecznie. Badania pokazują, że konsumenci nawet każdego roku kupują nowe drzewko (głównie z powodów zmieniających się trendów, ale i z powodów praktycznych – mniejszej/większej ilości miejsca po zmianie mieszkania, pojawienia się w rodzinie dziecka lub zwierzaka itd.). Co więcej – sztuczna choinka przestaje być ekologiczna od razu po przekazaniu jej projektu do produkcji, podczas której zużywane są cenne zasoby naturalne i energia, a podczas procesu emitowany jest szkodliwy dwutlenek węgla!

Ekologiczna choinka

Sztuczne choinki stają się również odpadem, który nie podlega recyklingowi. Stworzona jest z elementów wykonanych z różnych surowców, a ich oddzielenie i ponowne przetworzenie jest praktycznie niemożliwe. Sztuczne drzewka są dodatkowo pakowane i zabezpieczane w paczkach przed zniszczeniem podczas transportu.

A jak to jest w przypadku żywych drzewek? Pierwsze skojarzenie jest zazwyczaj jedno – żywe choinki wiążą się z wycinką lasów, ale to jeden z mitów. Zrównoważona polityka leśna obejmuje m.in. kontrolowane wycinki niektórych obszarów (np. pod liniami wysokiego napięcia) i prowadzona jest pod ścisłą kontrolą. Najważniejsze jednak jest to, że obecnie zdecydowana większość choinek pochodzi ze specjalnych plantacji, a każda z nich podczas wzrostu absorbuje obecny w powietrzu dwutlenek węgla!

Ponadto żywe choinki rozkładają się samoistnie bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na środowisko!

Nie ulega jednak wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup żywego drzewka w donicy, dbanie o niego podczas świąt i wysadzenie w odpowiednim czasie. W ten sposób choinka będzie zachwycać nie tylko w jedno Boże Narodzenie, ale później przez kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat!

Bądź ekologiczny na co dzień i od święta! To najlepszy prezent, jaki możesz podarować swoim bliskim

W Święta Bożego Narodzenia pragniemy szczęścia dla naszych bliskich – rodziny, przyjaciół, kolegów z pracy, sąsiadów. Życzymy pomyślności, serdeczności i spełnienia marzeń. A czy wiesz, że zarówno szczęście, zdrowie i marzenia krążą i zależą od jednego? Tak, nigdy nie będziemy szczęśliwi, jeśli będziemy chorzy. Nie spełnimy swoich marzeń, jeśli nie będziemy mieli gdzie. Dlatego z całego serca pragniemy, by te święta stały się momentem refleksji – co jeszcze możemy zrobić, by ratować naszą planetę, nasz dom przed zniszczeniem i destrukcją.

A co z postanowieniami noworocznymi? Oczywiście, że mamy!

 • Każdego dnia jeszcze bardziej dbać o otaczający nas świat.
 • Sadzić drzewa, rozmnażać rośliny.
 • Otaczać opieką zwierzęta, szanować każde z nich.
 • Wspierać organizacje ekologiczne.
 • Zwiększać świadomość o ekologii, przekazywać ważne informacje, popierać akcje promujące ekologię.
 • Podejmować świadome decyzje zakupowe. Każdego dnia być jeszcze bardziej zero waste!
 • Oszczędzać jedzenie, korzystać z wyprzedaży, przekazywać nadwyżki innym.
 • Wybierać produkty ekologiczne, certyfikowane, ze sprawdzonych źródeł.
 • Wspierać polskie biznesy, zwłaszcza manufaktury oferujące ekologiczne produkty.