Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają na celu ograniczyć ilość odpadów powstających w Unii i sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Wymogi ujęte w rozporządzeniu to również krok w stronę pobudzenia rozwoju gospodarki o zamkniętym obiegu.
Co się zmieni? Przede wszystkim to, że opakowania będą musiały być bezpieczne w całym cyklu życia i zrównoważone, a więc nadające się do recyklingu. Ponadto rozporządzenie ma za zadanie ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych i niektórych rodzajów opakowań jednorazowych oraz wyznaczyć cele ponownego użycia. Warto też dodać, że jednym z zadań przyjętych przepisów jest również zminimalizowanie ilości substancji potencjalnie niebezpiecznych (np. tzw. wieczne chemikalia). To zaostrzenie wymogów związanych z substancjami stosowanymi w opakowaniach, zwłaszcza w tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Nowe przepisy odnoszą się również do celów w zakresie ponownego używania opakowań napojów alkoholowych i bezalkoholowych (z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, napojów spirytusowych), transportowych i sprzedażowych oraz opakowań zbiorczych. Warto podkreślić, że również końcowi dystrybutorzy napojów będą zobligowani do umożliwienia konsumentom korzystania z własnych pojemników i opakowań.
Do 2030 roku sprzedaż min. 10% wszystkich produktów ma być w opakowaniach wielokrotnego użytku.