„Świadomi w życiu, świadomi w biznesie” – wywiad z Katarzyną Bilewicz

Zapraszamy do lektury wywiadu z Katarzyną Pietrzyk- Bilewicz – właścicielką firmy Higiena Serwis, pomysłodawczynią inicjatywy „Pomagamy Naturze – świadomi w życiu, świadomi w biznesie”.

Świat ciągle się zmienia, niestety nie na lepsze. Coraz większa ingerencja ludzi w środowisko naturalne odbija się negatywnie na stanie naszej planety. Generujemy tony odpadów, zużywamy nadmierną ilość surowców, emitujemy ogromną ilość spalin… W 2019 roku pobiliśmy smutny rekord: Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 29 lipca. To oznacza, że już przekroczyliśmy granicę i wykorzystaliśmy wszystkie surowce naturalne, które mogłyby odnowić się jeszcze w tym roku.

Katarzyna Bilewicz

Katarzyna Bilewicz – właścicielka firmy Higiena Serwis

Jest Pani pomysłodawczynią akcji Pomagamy Naturze, a firma Higiena Serwis objęła ją patronatem. Jak zrodziła się koncepcja?

Od końca lipca żyjemy na kredyt, niestety bardzo trudny do spłacenia. Dane już nie są niepokojące – są przerażające! Każdego dnia zaśmiecamy naszą planetę, a swoimi działaniami sprawiamy, że jej kondycja jest coraz gorsza.  Od dawna jestem gorącą zwolenniczką walki o lepszą przyszłość. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga to ogromnej mobilizacji i dodatkowych nakładów energii, o co dosyć ciężko podczas prowadzenia biznesu. Wierzę jednak, że to nasze codzienne, nawet drobne decyzje i wybory mają ogromne znaczenie. Pomysł kiełkował we mnie od dłuższego czasu, teraz wreszcie udało mi się go zrealizować.

Ekologiczne wartości nie są trendem, który przeminie – jestem tego pewna. Coraz więcej firm uwzględnia je podczas tworzenia strategii, buduje w oparciu o nie wizerunek marki. Bycie EKO się opłaca w każdym wymiarze i aspekcie, również finansowym. Miłośników życia w zgodzie z naturą stale przybywa, a to przecież oni są potencjalnymi klientami, odbiorcami naszych produktów czy usług. Jeśli więc można zbudować dobrze zarabiającą firmę i jednocześnie wstrzymać destrukcję naszej planety – dlaczego tego nie robić? Jeśli więc prywatnie jesteśmy eko, dbamy o środowisko segregując śmieci, odrzucając plastik i wybierając produkty z recyklingu – róbmy to samo w swoich biznesach!

Mam nadzieję, że do wspólnej walki o lepszy los naszej planety dołączą inni – moi partnerzy biznesowi, klienci, przyjaciele i znajomi. Dopiero raczkujemy, ale mocno wierzymy w sens naszych działań.

Jaka jest misja i cel inicjatywy Pomagamy Naturze?

Plan był prosty – stworzyć miejsce, w którym spotkają się przedsiębiorcy tacy jak ja. Tacy, którzy chcą prowadzić swoje firmy w sposób odpowiedzialny i w zgodzie z naturą. Sama od ponad 20 lat buduję swoją firmę, wiem jak wiele pracy i wysiłku to kosztuje. Zawsze jednak Higiena Serwis była dla mnie czymś więcej niż sposobem na zarobienie pieniędzy – dążyłam do stworzenia firmy przyjaznej każdemu, w której mój zespół chce pracować i również robi to nie tylko z pobudek finansowych. Myślę, że to mi się udało – mam fantastyczną załogę, większość moich pracowników ma kilku lub kilkunastoletni staż pracy!

Teraz podjęłam decyzję, że pora na coś więcej – na podzielenie się tym, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne. Moim marzeniem jest stworzenie przestrzeni dla takich osób jak ja, czyli wdrażających w swoich firmach proekologiczne rozwiązania.

Nie każdy przedsiębiorca ma budżet na to, by wdrażać ogromne zmiany w swojej firmie.

Działania, które mam na myśli, obejmują szereg różnych tematów. Od wydawałoby się banalnych – takich jak obowiązek segregacji śmieci przez wszystkich, oszczędzanie energii elektrycznej i wody, po poważne inicjatywy, wymagające dodatkowego czasu i pieniędzy. Wierzę jednak, że te proste, codzienne zachowania mają ogromne znaczenie. A przede wszystkim – od czegoś trzeba zacząć! Z doświadczenia wiem, że wystarczy złapać bakcyla i rozbudzić w sobie pasję, aby małymi krokami osiągnąć sukces.

Mój pomysł jest prosty – informacja, edukacja, inspiracja. Jeśli w chociaż jednej osobie zaszczepimy ekologiczną pasję, jeśli chociaż jeden przedsiębiorca coś zmieni w swojej firmie – będę szczęśliwa! Zawsze chciałam, by moja firma była ekologiczna, nie zagrażała środowisku, kojarzyła się (pomimo branży) z czystością, ale w tym niedosłownym znaczeniu.

Mam nadzieję, że inicjatywa „Pomagamy Naturze” spodoba się moim klientom i że razem zrobimy coś naprawdę fajnego dla naszej planety. Serdecznie zachęcam!

A jak wygląda polityka ekologiczna w Twojej firmie?

Nie będę ukrywać, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Ale, jak już wspomniałam, wierzę efekt małych zmian i w to, że ich stopniowe wdrażanie ma sens. W mojej firmie ogromną wagę przywiązujemy do rekomendowania naszym klientom produktów bezpiecznych, certyfikowanych, powstających w fabrykach firm prowadzących polityki zrównoważonego rozwoju. W mojej branży nie jest to łatwe. Pomimo znacznego wzrostu świadomości, spora część konsumentów nadal kieruje się głównie ceną produktu. Chcemy to zmienić i wskazać najlepsze rozwiązania, czyli produkty bezpieczne dla środowiska i w dobrej cenie.

Uważam, że to bardzo ważne – środki czystości i higieny zużywane są w bardzo dużych ilościach, zwłaszcza w hotelach, szpitalach czy restauracjach. Wszędzie tam, gdzie nie można sobie pozwolić na stosowanie „domowych”, własnoręcznie zrobionych produktów z różnych względów. Wychodzimy więc przed szereg i proponujemy sprawdzone przez nas, skuteczne produkty od zaufanych producentów.

Zdradzę tylko jeszcze, że dla naszych klientów, którzy będą wybierać ekologiczne artykuły mamy mnóstwo niespodzianek.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak życzyć powodzenia! Mamy nadzieję, że inicjatywa „Pomagamy Naturze” rozwinie skrzydła i uda się osiągnąć sukces!

Dziękuję serdecznie! I oczywiście bardzo zachęcam do udziału w naszej akcji!