EKOkalendarz 2020 – spędź ten rok w zgodzie z naturą!

Z każdym rokiem przybywa zwolenników ochrony środowiska. Stale wzrasta świadomość tego, że każdy musi dbać o zasoby naturalne Ziemi, także w pracy i firmie. W końcu planeta jest wspólna i tylko jedna. Dlatego często organizowane są różnego rodzaju święta, aby szerzyć wiedzę na temat tego, z jakimi problemami ekologicznymi zmaga się cały świat oraz jak wspierać środowisko naturalne.

Zima – nowy rok i nowe wyzwania dla środowiska naturalnego

Rok zaczyna się bardzo ważnym wydarzeniem. Jest to Dzień Bez Opakowań Foliowych, który przypada na 23 stycznia. Wydarzenie to powstało już w 2008 roku, w Polsce. Inicjatorem był radny z Łodzi, Krzysztof Piątkowski.

Ten dzień przypomina o wielu ważnych aspektach foliowych produktów. Warto pamiętać, że produkcja jednego opakowania foliowego trwa mniej niż sekundę, użytkowanie reklamówki trwa najczęściej kilkadziesiąt minut (czas na przeniesienie zakupów), ale jej rozkład trwa ok. 400 lat. Przez cały ten czas plastik zatruwa środowisko naturalne.

Luty przede wszystkim powinien kojarzyć się z Dniem Bez Oleju Palmowego. Przypomina on o tym, by podczas zakupów rezygnować z produktów, które go zawierają. Głównie dlatego, że jego pozyskiwanie wiąże się z wycinaniem roślinności w lasach deszczowych. Popyt na olej palmowy rośnie dlatego, że jest on o wiele tańszy od innych olejów. Wybierając artykuły spożywcze i kosmetyczne bez niego, każdy ma znaczący wpływ na zmniejszenie się jego popularności wśród producentów. Dzięki temu można znacząco ograniczyć jego pozyskiwanie.

Warto też pamiętać o Dniu Baterii (18.02). Tradycyjne baterie (tzw. ,,paluszki”) są bardzo trujące dla środowiska naturalnego i muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane. Ich składowanie to największy problem w społeczeństwie. Brakuje świadomości, gdzie należy je składować i najczęściej zużyte produkty są wyrzucane bez zastanowienia. Należy je wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników.

Wiosna dla Natury! Bogactwo roślinności i akcji ekologicznych

Wiosna rozpoczyna się uczczeniem naturalnych środowisk, w których żyją zwierzęta. W marcu przypadają Dzień Morza (17.03) oraz Święto Lasów (21.03). Pierwszy z nich ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że wymiana wód w morzach jest bardzo powolna. Przez to znajdujące się w wodach zanieczyszczenia zostają w nich na długo. Przypomina też o masowym wyławianiu ryb, podczas których często dochodzi do połowu innych stworzeń, takich jak ptaki i żółwie (niekiedy jest to nawet 80% nieprzewidzianego połowu).

Dzień lasów ma uświadamiać to, jak szybko wyniszczane są naturalne zasoby roślinności. Ustanowiony został w 2012 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Lasy to zielone płuca Ziemi, pokrywają jedną trzecią jej powierzchni. Niestety, rocznie wycina się nawet 5 milionów hektarów drzew.

W kwietniu jednym z najważniejszych świąt jest Światowy Dzień Ziemi (22.04). Historia tego wydarzenia sięga aż 1970 roku, kiedy działacze w obronie środowiska naturalnego zainicjowali powstanie dnia Ziemi. Jego celem jest propagowanie ogólnych działań proekologicznych.

Wakacje od pracy, nie od odpowiedzialności za naturę

Okres letni w pomocy naturze rozpoczyna Światowy Dzień Ochrony Środowiska, który przypada na 5 czerwca. Pierwszy raz obchodzony był w 1974 roku pod hasłem „Ziemia jest tylko jedna”. Jego głównym założeniem jest promowanie zgodności rozwoju cywilizacji wraz z dbaniem o środowisko naturalne.

W czerwcu równie istotnym świętem jest Dzień Europejskiego Protestu Przeciwko GMO (skrót oznacza genetycznie modyfikowane organizmy i rośliny). Wypada on 18 czerwca. Ma on na celu uświadomienie społeczeństwu, że pożywienie wykonane z takich organizmów może mieć nieprzewidziane skutki na ludzki organizm. W czasie protestów aktywiści zachęcają do kupowania tylko naturalnych warzyw i mięs.

Jesień – koniec roku, ale nie koniec pomocy naturze

Jesień, choć kojarzy się z zamieraniem natury (opadające liście), to obfituje w święta zachęcające do jej ratowania. Rozpoczyna ją Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (16.09). Ustanowiony został 19 grudnia 1994 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma on na calu głównie propagowanie przestrzegania założeń Protokołu Montrealskiego, dotyczącego substancji niszczących warstwę ozonową.

Istotny jest także Dzień Mycia Rąk, przypadający na 15 października. Choć jego nazwa wprawia w rozbawienie, to niesie on ważne przesłanie. Zainicjowany został przez UNICEF w 2008 roku. Organizacja skupiająca się na dzieciach uznała, że warto wprowadzić akcję edukacyjną wśród najmłodszych (na której niejednokrotnie skorzystać mogą też dorośli).

Mycie rąk wydaje się prozaiczną czynnością, ale należy pamiętać, że na naszych rękach przy każdym dotyku pojawiają się miliony nowych bakterii i drobnoustrojów. Są to jednocześnie kończyny, które służą nam do chwytania pożywienia. W ten sposób poprzez dłonie możliwe jest przeniesienie wirusów, które otrzymaliśmy przy uścisku z chorą osobą. Aby wiedzieć, jak poprawnie umyć ręce warto zapoznać się z instrukcją.

Noworoczne postanowienie: pomoc naturze!

Każdy kolejny rok bez zakrojonej działalności ekologicznej będzie powodował nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym. Dlatego warto rozsądnie wybrać swoje postanowienie noworoczne. Każdy z poszczególnych dni będzie o nim przypominał i utwierdzał w walce o lepsze jutro dla Ziemi. Warto poznać też inne ekologiczne święta, ponieważ każde z nich niesie ze sobą bardzo ważny przekaz. Poniżej znajduje się kalendarz z  pozostałymi wydarzeniami.

Pozostałe, ekologiczne święta na 2020 rok

Ekokalendarz 2020