Proste i szybkie triki, które pomogą Twojej firmie być bardziej EKO

Wraz z upływem czasu, na szczęście, rośnie społeczna świadomość tego, jak ważne są ekologiczne rozwiązania w każdym aspekcie naszego życia. W opinii publicznej pojawia się coraz więcej informacji na temat tego, co sami możemy zrobić, aby życie na naszej planecie było lepsze. Ważne jest, by pamiętać o tym, że każde działanie mające na celu dbanie o środowisko ma znaczenie, także w miejscu pracy.

Działania ekologiczne – obowiązkiem w Twojej firmie

Jak już wiadomo, walka w obronie środowiska jest nie tylko etyczna ale i bardzo opłacalna, o szczegółach takiej inwestycji możesz przeczytać w tym wpisie 3 proste sposoby na oszczędności w firmie – w zgodzie z naturą. Jednak istnieją także takie ekologiczne działania, które są obowiązkiem w każdym przedsiębiorstwie. Wymagane jest m.in.:

  • Posiadanie konkretnych decyzji z zakresu ochrony środowiska – pozwolenia wodno-prawne, pozwolenia związane z emisją gazów i płynów do powietrze, a także decyzje związane utylizacją odpadów, jakie powstaję w firmie.
  • Prowadzenie sprawozdawczości środowiskowej – opłaty produktowe, opłaty środowiskowe, ewidencja dotycząca odpadów itp.
Obowiązkowe działania ekologiczne w każdej firmie

Obowiązkowe działania ekologiczne w każdej firmie

Szybkie sposoby na wprowadzenie zasad EKO do każdego przedsiębiorstwa

Pomimo tego, że jest kilka nakazów ochrony środowiska w firmach, to jednak nie są wystarczające działania. Jeśli pragniesz, aby Twoje przedsiębiorstwo aktywnie i intensywnie służyło środowisku każdego dnia, spróbuj wprowadzić te kilka modyfikacji do dnia codziennego firmy.

  1. Zwracaj uwagę na to, do czego pakujesz swój asortyment. Staraj się dopasować pudełko do rzeczywistych rozmiarów swoich produktów, aby nie marnować niepotrzebnie surowca, z którego są opakowania. Możesz również spróbować wprowadzić do użytku ekologiczny papier oraz kartony, które idealnie nadaje się do recyklingu.
  2. Oddawaj zużyty sprzęt elektroniczny do specjalnie przeznaczonych do tego miejsc. Nie jest on prosty do utylizacji. Nie nadaje się również do wyrzucenia do któregokolwiek ze standardowych pojemników na śmieci, przez co często trafia w nieodpowiednie miejsca. Plusem tego rozwiązania jest tez fakt, że często skupy tego typu urządzeni oferują drobną zapłatę za oddanie starego sprzętu.
  3. Zainwestuj w dzbanek z filtrem lub filtr montowany bezpośrednio na kranie. To rozwiązanie sprawi, że zniknie potrzeba kupowania zgrzewek wody w plastikowych, szkodliwych butelkach. Twoi współpracownicy będą mieli stały dostęp do zdrowej i ekologicznej wody, bez ryzyka powstawania kolejnych kilogramów odpadów.
  4. Wyposaż biuro w roślinność. Ma ona zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych drobnoustrojów, a także doskonale reguluje poziom wilgotności. Ponadto, według badań, obecność roślin w miejscu pracy zwiększa produktywność pracowników nawet o 15%.
Proste triki, które pomogą twojej firmie być bardziej EKO

Proste triki, które pomogą twojej firmie być bardziej EKO

Wprowadzanie swojej firmy na wyższy, bardziej wydajny poziom nie zawsze musi być trudnym, pracochłonnym i kosztownym procesem. Jak widać po wyżej opisanych kilku prostych trikach, czasami wystarczy naprawdę niewiele, by pomóc środowisku, także w miejscu pracy. Dzięki temu mamy świadomość, że robimy coś więcej dla naszej planety i społeczeństwa, a także podnosimy prestiż naszego przedsiębiorstwa, co z kolei przekłada się na zwiększenie naszych prywatnych sukcesów.

Jeśli interesuje Cię wprowadzanie rozwiązań EKO, powinieneś przeczytać też artykuł Segregacja odpadów w biurze i małej firmie